Webservice Ne İçin Kullanılır?

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Multi Medya Blog Webservice Ne İçin Kullanılır?
0 Yorum 170 Okuma

Webserviceler modern teknoloji içerisinde, haberleşme apisidir. Örnek olarak hava durumları, maç sonuçları, ürün listesi gibi işler için kullanılabilir. Bu platform bağımsızlığını veriler için sağlamasının yanında, güvenli veri listelemek için de webservicelere ihtiyaç duyulur.

Webservice Ne İçin Kullanılır?

Webserviceler uygulamalar arasında veri aktarımı için ortak platform oluşturmayı sağlar.  Örnek olarak bir yemek tarifi siteniz var ise, bu yemek tariflerini android programda kullanmak isterseniz, json tabanlı bir webservice oluşturmanız yeterlidir. Bu şekilde sitenize eklediğiniz bir ürün direk uygulamanıza da yansıyabilir. Biz bu yazımıda PHP ile bir webservice yaratacağız.

 

Aşağıdaki kod ile veritabanından çekilen veriyi direk json formata çevirebilirsiniz.


Eğer webservicemizi herkesin görmesini istemiyorsak, session ile sayfamızı koruyabiliriz. Bu şekilde şifresiz şekilde verilerin çekilmesini önlemiş oluruz.

[ 
  { 
   "id":"12",
   "0":"12",
   "ad":"Ali",
   "1":"Ali",
   "soyad":"Veli",
   "2":"Veli"
  },
  { 
   "id":"10",
   "0":"10",
   "ad":"Turan",
   "1":"Turan",
   "soyad":"\u00d6zt\u00fcrk",
   "2":"\u00d6zt\u00fcrk"
  },
  { 
   "id":"9",
   "0":"9",
   "ad":"Turan",
   "1":"Turan",
   "soyad":"\u00d6zt\u00fcrk",
   "2":"\u00d6zt\u00fcrk"
  }
]

Bu çıktıyı android programa gömmek istersek, bu webserviceyi gömdüğümüz web sayfasını çağıracağız. Buradan gelen sayfayı jsona parse ederek verilere erişimi daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu şekilde uygulamamız ile websitemizin veritabanına erişimi çok kolay bir şekilde sağlanmış olur.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum