Otomasyon Yazılım

Web tasarım, firmanızın internetteki kurumsal arayüzüdür. Web tasarım, işlevsel yönden kolay kullanımı, sade ve kolay erişilebilir içeriği ile sizin interaktif ortamdaki kimliğinizdir.

Anasayfa Otomasyon Yazılım

Otomasyon Yazılım

Üretim yapan firmaların üretim kısmında kurdukları üretim bandının aksamadan sürekli olarak denetlenmesi son derece önemlidir. Bu noktada ise otomasyonun önemi ortaya çıkmaktadır. Kurulmuş üretim bandının yüksek ve tam kapasite ile çalışması ve verimliliğinin sağlanması iş ilerleyişinin aksamaması için de önemlidir. Otomasyon yazılımları ile sağlanan bu kriterler firmaların farklı yazılımlar ile üretime destek sağlamasına imkan tanır. Peki otomasyon yazılımı nedir?

Otomasyon yazılımları gerekli denetim ve düzenlemeleri yapabilen yazılımlardır. Profesyonel firmalardan otomasyon yazılımı desteği alınması firmalar için son derece kritik bir konudur. Bu konuda sizlere profesyonel çözümler sunabilecek bir firma bulduğunuz zaman doğru otomasyon yazılımları sayesinde verimliliğiniz artmaya başlar.

Firmalar için Otomasyon Yazılımı Tercihleri
Kurumsal firmaların üretim alanlarında tam kapasite ile çalışmaları gerekir. Yüksek verimliliğin elde edilebilmesi ve kaynakların etkili bir şekilde kullanılabilmesi verimliliğin artmasını sağlar. Yapılacak olan işlerin kontrollü bir şekilde yapılması da verimliliğin artmasını sağlar. Bu durum aynı zamanda karlılık oranlarının yükselebilmesi için de önemlidir.

 

Firmaların kullanabilecekleri pek çok farklı otomasyon yazılımı bulunmaktadır. Bu yazılımlar içerisinden seçim yapılacağı zaman firmanın yer aldığı sektöre ve iş koluna uygun olan yazılımların seçilmesi gerekmektedir.

Otomasyon Yazılımlarının Avantajları Nelerdir?
Firmaların iş ilerleyişinin ve sistemlerinin düzenli bir şekilde ilerleyebilmesi için farklı yazılımlara ihtiyaç duymaları söz konusudur. Sorunsuz olarak işlerin ilerleyebilmesi için bazı işlerin otomasyon yazılımlarına bağlanması gerekir.

Otomasyon yazılımları üretim çalışmalarının en başarılı ve verimli şekilde gerçekleştirilebilmesini de sağlar. Gelişmiş yazılımlar kullanıldığı zaman aynı zamanda farklı personel ihtiyaçları da ortadan kalkar ve optimum maliyet oranları ortaya çıkartılır. Maliyet odaklı ilerlemek isteyen firmalar için de ideal olan otomasyon yazılımları sizlere zamandan tasarruf edebilmeniz imkanını da tanır.

Otomasyon nedir?
Otomasyonun dilimize İngilizce automation kelimesinden geçtiği biliniyor. Kökeni ise Fransızca’ya dayanıyor. Eski Yunan dilindeyse automatos karşılığını buluyor. Anlamı, kendi kendine hareket edendir. Sanayi devrimiyle birlikte varlığını hissettiren otomasyon, insanla makine işbirliğinin bir yansımasıdır. Çeşitli işletmelerin veya firmaların işleyişinde iş paylaşımı insan ve makine arasında, otomasyon sistemleriyle paylaşılmaya başlanmıştır. Özellikle endüstri alanında yönetimsel faaliyetlerde ve bilimsel işlerde insan aracılığı olmadan işlemlerin otomatik olarak gerçekleştirilmesi sağlanır. İnsanların müdahalesine gerek kalmaksızın işlemleri gerçekleştiren ve kontrolünü sağlayan imalat sistemleri olarak da tanımlanabilir. PLC Otomasyonları buna örnek olarak verilebilir.

İşin paylaşım yüzdeleri temel alınarak otomasyonun düzeyi belirlenir. Otomasyon sistemlerinde eğer insan gücü yoğun ise buna yarı otomasyon denir. Eğer makine gücü yoğunsa, buna da tam otomasyon denir. Otomasyon sistemleri, küreselleşen ve hızla gelişen dünya pazarına yetişmeyi sağlar. Büyük ve açık bir pazarın içerisinde yer alan rekabet koşullarında ayakta kalabilmek için daima hızlı, güvenli ve verimli olmak gereklidir. Endüstride bu zorunluluğun karşılığı içinse otomasyon cevabı verilebilir. Üretim sistemleri dikkate alındığında otomasyonunun önemi daha iyi bir şekilde anlaşılır.

Otomasyon sistemlerinde dikkat çeken bir diğer faktör insan gücüyle yapılması mümkün olmayan işlerin makinelerle yapılabilmesidir. Üstelik işçi masraflarını indirirken makineler için ve otomasyon sistemleri için pahalı ücretler ödemek zorunda da kalmazsınız. Böylece, tasarrufun da önü açılmış olur. Otomasyon sistemlerinin avantajları şu şekilde açıklanabilir:

- Örnek vermek gerekirse bir fabrikaya ait otomasyon sisteminde her şeyin kontrol edilebilir ve esnek olması yöneticilerin işini kolaylaştırır.
- Otomasyon sistemindeki bilgisayar ekranlarından sistemin işleyişi, üretilen ürün miktarları, varsa arıza yerleri ve fabrikayı ilgilendiren her türlü duruma ilişkin bilgilere erişim ve kontrol kolaylığı bulunur.

Otomasyon sistemlerine dair dezavantajlardan bahsetmek gerekirse, belki de en büyük dezavantaj kuruluş aşamasının biraz maliyetli oluşudur. Ancak, zamanla bu maliyet yerini hızlı, üretken ve kontrolü kolay sistemlere bırakacağı için kâra geçmek mümkün olacaktır.

Farklı otomasyon uygulamaları için farklı cihazlardan bahsedilebilir. Çoğunlukla kullanılan cihazlar ise PLC, HMI, SCADA veya İnverter gibi sistemlerdir. Otomasyon; verimlilik, enerji tasarrufu ve detaylı ölçümlerin yapılabildiği sistemlerdir. Ayrıca, ayrıntılı raporlama yapabilme imkanı sunar. Peki, otomasyon sistemleri hangi alanlarda karşımıza çıkabilir?

- Arabalar veya taşıma işlemlerinde,
- İmalat sektöründe,
- Cep telefonlarınızda,
- Evinizdeki buzdolabı, kombi, çamaşır makinesi gibi cihazlarda,
- Sağlık uygulamalarında,
- Bilgisayarlarda, yazıcılarda ve çeşitli elektronik aletlerde,
- Bilimsel çalışmalarda,
- Asansörlerde,
- Hava tahminlerinde,
- ATMler,
- Elektrik Hizmetleri,
- Fotoğraflar ve video kayıt işlemleri vb.

Endüstriyel otomasyon üretim görevleri tamamlamak için
robotik cihazların kullanılmasıdır. Bilgisayarlı veya robot tekniği hızlı ve
verimli tekrarlayan görevleri taşıma kapasitesine sahip olduğu için bu
gün ve bilgisayar çağında, bu üretim sürecinde giderek önem kazanmaktadır.
Bu alanda kullanılan makineler de işçilerin yapması mümkün olmayan
sıradan görevleri tamamlama yeteneğine sahiptir. Bu özel makine için
pahalı ücretler ödemek zorunda değildir. Buna ek olarak, şirket
tasarruf edebilirsiniz. Endüstriyel otomasyon konusunda bir şirket için
hem de artıları ve eksileri vardır.Artı tarafta, yükselen sağlık
maliyetleri ile, tatil zamanı gün ödedi ve diğer pahalı çalışan hakları,
şirketler endüstriyel otomasyon ile tasarruf edebilirsiniz.
Robot makine başlangıçta son derece pahalı olabilir, üretim işçiler için
aylık ücret kaybı şirket için inanılmaz tasarruf sağlar.
Makine yıkmak mümkün olmakla birlikte, bu sık olmaz.
Varsa, bakım veya bilgisayar mühendisleri sadece bir avuç onarım kolu ve hatları yeniden sorunsuz çalışmasını almak için gereklidir.
Buna ek olarak, birçok bitki vardiya çeşitli üretim işçilerin onlarca kiralama ve belirli günlerde kapatmak gerekir. Endüstriyel otomasyon,
ancak, bir şirket fazla mesai ödemeden bitki yirmi dört saat, yılda 365 gün, çalışmasını sağlar.
Tek başına bu gerçek önemli bir tasarruf ekleyebilirsiniz.Hafta sonları yada normal vardiyanın kapalı olduğu zamanda bile üretim yapan işletmeler bulunmaktadır. Bu türden firmalar tam otomasyona
geçmiş ve üretim hatlarını kontrol altına alarak minimum insan gücü maksimum makina prensibi ile çalışmaktadırlar. Tabi bu türden yatırımlar
fabrikalar için maliyetin ucuzlaması ve rekabet gücünün artmasına yönelik tasarruflar sağlamaktadır.Otomasyon nedir?
Fabrika - makina otomasyonu avantajlımıdır?
Faydaları nelerdir?kontaktörfan kontrolenkodergüç_kaynaklarımotor sürücüleriac motorlarelektrik motorlarıuzaktan kumandaVinç otomasyonusensör nedirindüktif sensörbasınç okuyucuredüktörmotor kontrolemc filtrepozisyon kontrolServo sistemStandartlarhaberleşmeinvertör nedirplc nedir?plc yazılımlarıinverter nedir ?hız kontrol cihazı nedir?enerji tasarrufuOtomasyon tek bir cihaz ile değil, Bir çok kontrol ünitelerinin kollektif çalışmasıyla yapılabilir.Otomasyon "mal ve hizmet teslim üretiminde verimliliği optimize etmek için makineleri veya teknolojilerin kullanımıdır. Ekonomileri gerçekleştirmek için olarak
otomasyon uygulamak için doğru teşvik böylece mevcut insan emeği seviyeleri ile, ve / veya kalite mümkündür ötesinde verimliliği artırmak için ölçek ve / veya
tahmin edilebilir kalite seviyesi fark. [1] "

Özel bulut Otomasyonu farklı değil. Amacı, insan emeğinin sağlayabilir ötesinde Altyapısal hizmet sunumunda verimliliği optimize etmektir.
Daha hızlı bir insan öngörülebilir bir düzeyde olabilir daha sanal kaynak sağlamak için bir özel bulut (sanallaştırma, izleme, orkestrasyon, vb) teknolojiyi kullanmak istiyor.
Bu da, bir özel bulut için ölçek ekonomileri artırır. Neden özel bulut otomasyon gereklidir?makinaların otomasyonuotomasyon cihazıotomasyon nedirOtomasyon Türleri nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi hemen her sektörde otomasyona geçilmeye başlanıldı. Konumuz her ne kadar
endüstriyel makina otomasyonu olsada , muhasebe otomasyonu, öğrenci otomasyonu, telefon otomasyonundan ,
market vs avm otomasyonuna kadar onlarca branş gelişmiştir.

Otomasyonun yaygın türleri genellikle sürekli ve sık sık, ayrık operasyonların programlanmış bir dizi icra edildiği, bir sensör
kullanarak ölçümleri alarak veya bir dizi aralığında ölçülen değişken tutmak için hesaplanan ayarlamalar yaparak ve sıra kontrolü içeren
geri besleme kontrolü çeşitleri vardır .
Sistemler kendi içinde tutarlı bir mantığına dayanmaktadır. Bir asansör ya da bir otomatik vezne makinesi (ATM) ikinci bir başka örnek ise
hız kontrol sistemi, eski bir örneğidir.
Geri besleme kontrolü teorik temeli kontrol teorisi de kapsayan, servo mekanizmalar genellikle otomatik bir sistemin parçasıdır.
Bunlardan açık çevrim ve kapalı çevrim olmak üzere sınıflandırılanlar vardır.

Geri beslemeli kontrol
Görüşleri kontrolü ile gerçekleştirilir denetleyicisi . Düzgün çalışması için bir kontrolör istikrarı koruyacak şekilde düzeltme sağlamalıdır.
İstikrarın sağlanmasında kontrol teorisinin temel hedefi olduğunu unutmayalım.
Geribesleme kontrolünün bir örnek olarak, bir sıcaklık sensörü, ölçülen bir değişken olan sıcak hava, sıcaklığını ölçen bir buhar bobini hava ısıtıcı düşünün.
Bu sinyal, sürekli istenen ayara (set noktası) karşılaştırır denetleyicisi, "geri beslenir" dir. Kontrolör fark (hata) hesaplar, daha sonra bir
düzeltme hesaplar ve hesaplanan miktar açarak veya kapatarak, buhar vanası üzerinde bir konumlayıcısına hareket eden bir diyaframa
hava basıncını ayarlamak için düzeltme sinyali gönderir. Tek bir değişkenin ölçümü ve kontrolü oluşturan tüm elemanlar denir kontrol döngüsü oluşturur.

Bu karmaşıklığı dahil miktarları farklı fiziksel türleri olduğunu vardır, sıcaklık sensörü sinyali, elektrik ya da kapalı bir sıvı baskısı olabilir,
denetleyici hatayı duygusu ve bir sinyal göndermek için pnömatik, hidrolik, mekanik veya elektronik teknikler istihdam edebilir hava basıncını ayarlamak için.
İlk kontrolörler kullanılan analog kendi hesaplamaları gerçekleştirmek için yöntemler. Analog yöntemleri de kontrol teorisi diferansiyel denklem
çözümünde kullanılmıştır. Elektronik analog bilgisayar kontrol tipi sorunları ve elektronik analog kontrolörler de geliştirilmiştir çözmek için geliştirilmiştir.
Bu sistemler yaygın olarak kullanılabilir hale geldiği Analog bilgisayarlar, dijital bilgisayarlar tarafından yerinden edilmiştir.
Geri besleme kontrolü Ortak uygulamaları sıcaklık, basınç, debi, hız kontrolü vardır.

baymavislotbargrandpashabet