WhatsApp
Telefon
Yükleniyor...

Web Tasarım

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Multi Medya Blog Web Tasarım
04 Temmuz 2019, 16:28 0 Yorum 335 Okuma

Bir web tasarımcısı hem yaratıcı hem de teknik olarak eğimli olan ve web sitelerini oluşturmak veya yeniden tasarlamak için her iki özelliği de kullanan kişidir. Web tasarımcısı, bir web sitesini işlevsel ve kullanımı kolay hale getirmek için neyin gerekli olduğunu anlama yeteneğine sahiptir, ancak aynı zamanda kullanıcıyı estetik olarak çekici kılar.

Web tasarımı, internetin gelişmesiyle yaratılmış ve özellikle son on yılda popülerlik kazanıyor çünkü dijital medya birçok insanın hayatının önemli bir parçası haline geldi. Çoğu insan iletişim, bilgi, alışveriş, sosyal yaşam ve daha fazlası için web'e güveniyor. Web tasarımcılarına olan talep hızla artmaktadır ve sektör şu anda iş olanakları ve gelecekteki büyüme ile ilgili olarak iyi bir pazar olarak kabul edilmektedir.

Web tasarımının temelleri ve başlangıçları
Web tasarımı, web geliştirmenin temellerinden biridir, işin web tasarımcıları, görüntüleri kullanarak, HTML formatlama, standardizasyon ve web sayfasının kullanılabilirliğini kullanarak bir web sayfası hayal etmek ve oluşturmak / tasarlamaktır.

Web tasarımı, bir web sitesinin yapımında ve bakımında kullanılan birçok farklı beceri, standart ve disiplin gerektirir. Web tasarımı terimi altında web ve grafik tasarım, arayüz tasarımı, yazarlık, standart kodlama, kullanıcı ortamı ve arama motoru optimizasyonu düşünüyoruz.

Bazı insanlar tüm bu becerileri kendileri kapsarken, çoğu insan genellikle daha hızlı üretim ve daha profesyonel bir yaklaşım için ekip halinde çalışır. Daha kesin olmak gerekirse, web tasarımı kelimesi bir web sitesinin ön kısmını (görünür kısmı) tanımlamak için kullanılırken, web geliştirme web sitesinin işlevselliğini ve arka planını (kodlama kısmı) önemser.

Web ve web tasarım tarihi
Web tasarımı nispeten yeni bir iş kolu olmasına rağmen, grafik tasarımla ilgili olabilir. 1989 yılında, CERN'de çalışırken, Tim Berners Lee, daha sonra World Wide Web (W3, WWW) olarak daha popüler olan ve 1991-1993 arasındaki dönemde, World Wide Web'in yaratıldığı global hipermetin taşıma protokolü oluşturduğunu duyurdu.

Mark Andreessen ve Erik Bina, 1993 yılında Mozaic tarayıcısını yaptılar. Günümüzde pek çok farklı tarayıcı vardı ve bir çoğu Unix platformu için yapıldı ve web sayfaları metinle doluydu. Görüntüler veya sesler gibi grafik unsurlar için destek yoktu ve bunun üstesinden gelmek için Mozaik yapıldı.

W3C Ekim 1994’te kuruldu, böylece “WWW’yi bir araya getirilen protokollerin geliştirilmesiyle tam potansiyeline yönlendirebilir ve birlikte çalışabilirliğini güvence altına alabilir”. Bu, şirketlerin dilleri ve tarayıcıları tekel almaları konusunda cesaret kırdı. 1994 yılı Andreessen, geleneksel standardizasyon süreci olmadan kendi HTML etiketlerini yapan "Netscape Communications" şirketini kurdu. Örneğin, Netscape 1.1'in arka plan rengini ve metin formatını grafiklere dönüştürmek için komutları vardı. 1996-1999 yılları arasında ilk tarayıcı savaşları başladı. İki lider şirket, Microsoft ve Netscape piyasadaki en popüler tarayıcı için savaşıyordu. Bu dönemde, bu alanda, özellikle CSS, JavaScript ve dinamik HTML ile birçok yeni teknoloji vardı.

Web tasarımının gelişimi
1996 Yılı. Microsoft, kendi özellikleri ve etiketleri olan ilk rekabetçi tarayıcıyı açıkladı. Aynı zamanda, farklı CSS listesini destekleyen ilk tarayıcıydı. Grafik etiketleri ilk önce çizelgeleri ve verileri göstermek için kullanıldı, ancak kısa süre sonra tasarımcılar karmaşık çoklu sütunlar oluşturmak için HTML çizelgeleri kullanma potansiyelini ve o zamana kadar mümkün olmayan bir formasyonu buldular. O zaman, en çok dikkat web tasarımı ve estetiği içine gitti ve çok az dikkat, anlamsal ve web erişilebilirliği idi. HTML siteleri zaten tasarımcının yetenekleriyle sınırlıydı ve daha önceki HTML sürümleriyle daha da sınırlıydı. Karmaşık projeler oluşturmak için web tasarımcılarının karmaşık grafik yapıları kullanması ve hatta grafik hücrelerinde boş bir alan bırakması için boş bir GIF görüntüsü kullanması gerekiyordu. Resmi CSS kuralları 1996 yılının Aralık ayında kabul edildi. Bu da HTML kodunun sunumdan daha anlamsal olmasını ve böylece web erişilebilirliğini geliştirmesini sağlar. Bu dönemde, Flash geliştirildi (daha önce Futuresplash olarak bilinir). Başlangıçta basit bir görünüm aracıydı ve web tasarımcılarının o anda standart HTML kodunun ötesine geçmesine izin veriyordu.

İlk savaşların sonu
1998 yılında Netscape şirketi, NetscapeCommuncator'ı açık kaynak lisansı altında yayınladı ve bu şekilde binlerce programcının yazılımı geliştirmesine izin verdi. Bu arada, gelişimini durdurmaya ve sıfırdan başlamaya karar verdiler. O yıl, web standardizasyon projesi oluşturuldu ve HTML ve CSS uyumluluğunu destekledi. 2000 Microsoft için büyük bir yıl oldu, Internet Explorer Mac için piyasaya sürüldü ve bu önemliydi, çünkü HTML 4.01 ve CSS 1'i destekleyen ilk tarayıcıydı ve uyumluluğu arttı. Ayrıca PNG görüntülerini destekleyen ilk tarayıcıydı. Bu dönemde Netscape, AOL'ye satıldı ve tarayıcı savaşlarında resmi bir yenilgi gibi kabul edildi.

Araçlar ve teknolojiler
Web tasarımcıları, dahil oldukları işlemlere bağlı olarak farklı araçlar kullanırlar. Bu araç daha yeni standartları ve yazılım sürümlerini desteklemek için zamanla güncellendi, ancak ilkeler kaldı. Web ve grafik tasarımcıları, web veya prototip tasarımı için görüntüler oluşturmak için vektör ve raster grafikleri kullanıyor. Günümüzde kullanılan bir web sitesi oluşturma teknolojileri, elle veya WYSIWYG yazılımıyla yazılabilecek standart etiketler içermektedir.

matbaacılık
Başarılı bir web sitesinde, çok sayıda farklı yazı tipi kullanmak yerine, benzer yazı tipleri olan yalnızca birkaç tipografi bulunur. Sans Serif veya Serif yazı tiplerini kullanmanız önerilir, ancak ikisi birden kullanılamaz. Web sitesi tipografisi de özenle düzenlenmelidir. Tarayıcıların çoğu bir dizi varsayılan yazı tipini tanır ve destekler ve tasarımcılar sorunları önlemek için bunları kullanmayı sever. Web sitesindeki bölümlerin çoğu, metni paragraflara bölme ve daha fazla kullanıcı dostu web sitesi bırakma amaçlı sınırlayıcılar içerir.

Görünüm
Ziyaretçilerin kullanılabilirliğini artırmak için web sitelerinin uygun şekilde düzenlenmesi gerekir. Web tasarımı ile ilgili en önemli etkenlerden biri, iç web sayfası öğelerinin düzenlenmesi nedeniyle web sitesinin beraberinde getirilmesidir. Web sitelerinin çoğu, metin ve görüntülerin ortasındaki merkezde 1024 piksel genişliğe sahiptir, bu nedenle daha büyük ekranlarda daha iyi görünür.

Sıvı ızgara düzenlemeleri, geleneksel ızgara tasarımını atma niyetiyle, HTML tablolarının yerine geçen 2000 civarında geliştirilmiştir. Her zamanki varsayım, okuyucuların Windows işletim sistemi yüklü olacağı ve farklı ekran çözünürlükleriyle olacağı ve bir web tasarımcısının bu konuda yapabileceği bir şey olmadığıydı. Bu nedenle, tasarım tarayıcıya gönderilen birimler (kenar çubuğu, içerikteki bloklar, reklam blokları, gezinme alanları, ..) ve ardından tarayıcı kullanıcı ekranında yerleşik olan birime bölünmelidir, çünkü tarayıcı kullanıcıların ekran boyutu ve çözünürlüğü hakkında ayrıntıları bilir, pencere boyutu, yazı tipleri vb. tarayıcı, web tasarımcılarından daha iyi bir iş çıkarır, bu tür ayarların çoğu zaman ana içerik birimlerinin konumlarını değiştirmesine rağmen, nesneleri bir metin gövdesinin altına yerleştirmek yine de daha iyidir , ardından bir tarafa yerleştirerek. Kullanılabilirlik bu şekilde, özellikle yatay kaydırmadan kaçınmak için çok daha iyidir. Konya Web Tasarım

Duyarlı web tasarımı, CSS3 standartlarını temel alan yeni bir yaklaşımdır ve CSS medya sözde seçicilerin daha iyi kullanılmasıyla, web sayfasının kaskad stilinin dışındaki öğelere göre daha derin bir spesifikasyon düzeyine sahiptir.

Kod kalitesi önemli
Bir web sitesi oluştururken, en iyi uygulama standartlara uyum sağlamak olacaktır. Bu, kodlama hatalarını ve tanımlayıcıların ve sınıfların birbirlerini uygun şekilde tanıyacağı varsayımını içerir. Bu genellikle öğenin işlevinin açıklaması kullanılarak yapılır. Bir web sitesi oluşturmak ve standartlara uymamak, web sitenizi kullanılamaz hale getirebileceği için gerçekten kötü bir fikir olabilir. Standartlar, uygun web sayfasının programı, tasarımı ve kodlanmış öğelerin uygun şekilde kapatılmasını sağlamak için vardır. V3C validator ile kontrol, yalnızca bir kodun belirli satırlarındaki kodlama hatalarını bulmak için kullanılan web sayfasının (DOCTYPE) uygun şekilde bildirilmesi tamamlandığında yapılabilir. Sistem, web tasarım standartlarına uymayan hataları ve alanları belirler ve daha sonra bu bilgiler değiştirilebilir.

Görsel kimlik ve tasarım
Web sitesi görünümleri planlanan hedef kitleye ayarlanmalıdır. Bu yaş grubu veya tasarımcının anlaması gereken bir kültüre ilişkin özel bir görüş olabilir, bu yüzden görsel olarak bunu yansıtabilir. Tasarımcılar ayrıca müşteriyi, şirketini ve iş alanını da anlamalı, böylece ne tür bir web sitesine ihtiyaç duyduklarını bilmeleri gerekir. Web sitesinin estetiği ve son tasarımı hiçbir zaman içerik veya başka herhangi bir şeyle çakışmamalıdır, böylece kullanıcılar mümkün olduğu kadar çabuk geldikleri bilgileri veya ürünleri bulabilirler.

Kullanıcı deneyimine odaklanın - UX
Web sitesinin kendisini anlamak için en önemli şey, çalışma şeklini anlamaktır. Web sitesinin mesajını anlamak gibi kullanıcı deneyimi, iyi organize edilmiş unsurlar, özellikle o ziyaretçinin geri gelmesini istiyorsanız, tüm kullanıcılar için net olmalıdır. Daha deneyimli kullanıcılar genellikle web sitesinin işlevselliği hakkında daha iyi bir anlayışa sahiptir ve web sitenizi yararlı bulurlarsa geri dönerler. Daha az deneyimli kullanıcılar, çoğu zaman avantaj veya kusurları görmeyeceklerdir.

Web Tasarım nedir?

Konya Web Tasarım - Ankara Web Tasarım - İzmir Web Tasarım - İstanbul Web Tasarım - Antalya Web Tasarım - Mardin Web Tasarım - Denizli Web Tasarım - Isparta Web Tasarım - Aydın Web Tasarım

Web tasarımcısı iyi tasarıma odaklanmalı ve hem deneyimli hem de deneyimli olmayan kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulabilmeleri gerekir.

Okuyucu Yorumları

0 Yorum